Sobralia macrantha
Synonim: Sobralia macrantha var. kienastiana Rchb. f.
Występowanie:
Meksyk i Ameryka Środkowa do Kostaryki. Na całym tym obszarze storczyki te są spotykane w zróżnicowanych siedliskach o różnych mikroklimatach. Rosną w zbutwiałych liściach na wapiennych skałach w lasach, w rozgałęzieniach drzew, w korzeniach paproci przykrytych przez spadające liście i inne leśne szczątki, w piaszczystej glebie wzdłuż brzegów strumieni, w wilgotnej glebie wąwozów i na skalistych ścianach kanionów. W Meksyku rośliny występują w stanach Chiapas, Oaxaca, Puebla i Veracruz. W Gwatemali rosną w departamentach Alta Verapaz, Baja Verapaz, El Progreso, Escuintla, Guatemala, Retalhuleu, San Marcos, Santa Rosa, Solol, Suchitepequez i Zacapa, na wysokościach do 3300 m. W Belize rosną w dystrykcie Cayo na dobrze odwadnianych zboczach, albo na otwartych krawędziach skalnych, na wysokościach 50-1020 m. W Salwadorze spotyka się je na wysokościach 1550-1800 m. W Hondurasie storczyk ten występuje zwykle na karaibskim dziale wodnym, na wysokości 1320-2300 m. W Nikaragui rosną w licznych lokalizacjach na wysokościach 300-1745 m. Dane klimatyczne dotyczą siedliska na niewielkiej wysokości w Belize.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury w różnych siedliskach naturalnych, gdzie rosną te storczyki, wynoszą 34°C i -7°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 46 mm w marcu do 335 mm w październiku. Średnia temperatura (dzień/noc) waha się od 25,4/17,6°C w styczniu do 28,9/22,2°C przez całe lato, ale w siedliskach na dużych wysokościach może być nawet 10 do 15°C niższa. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum od maja do lipca.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Roślina bardzo wysoka (45-210 cm), tworząca kępy, sympodialna, półnaziemna lub naskalna.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 45-210 cm długości i 0,6 cm średnicy. Wysmukłe, proste pędy są w górnej części otoczone obejmującymi je podstawami liści, a w dolnej części pozostałościami po starych liściach. Pędy rozrastają się w duże kępy z tego samego systemu korzeniowego.
Liście:
Liście mają 13-30 cm długości i 2,0-7,5 cm szerokości. Liście od wąsko do szeroko-lancetowatych są sztywne, zwieszają się lub rozkładają, są dość oddalone od siebie, ułożone w dwurzędowe, naprzeciwległe rzędy wzdłuż prawie całego pędu. Zwężają się stopniowo, tworząc ostry koniuszek, a ich podstawy obejmują dość ciasno pęd.
Kwiatostan:
Krótki. Podobny do szyszki kwiatostan wyrasta na szczycie pędu i jest otoczony przez osłonkę najwyższego liścia. Każdy kwiat jest osadzony na zakrzywionej szypułkowatej zalążni, która ma około 2,5 cm długości i jest podtrzymywana przez dużą, podobną do liścia pochewkę.
Kwiaty:
Kilkanaście. Kwiaty są duże, okazałe, dość mięsiste, pachnące, ale utrzymują się krótko, bo zaledwie 1-2 dni, natomiast otwierają się pojedynczo w ciągu długiego okresu czasu. Są wysoce zmienne co do koloru i wielkości, mają 15-25 cm średnicy, a kolory zmieniają się od różowo-purpurowego do białego, z wieloma odcieniami różu do liliowo różowego i lawendowego. Rurkowata warżka często jest biała na zewnątrz, a środek ma żółty. Podłużne płatki zewnętrzne mają tępe do ostrych zakończenia, 8-10 cm długości i 1,5-2,5 cm szerokości oraz zakrzywiają się przy końcach. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, natomiast płatki boczne rozkładają się ukośnie. Podłużne do jajowatych płatki okółka wewnętrznego są szeroko zaokrąglone przy końcach, mają 6,5-9,0 cm długości i 2,3-4,0 cm szerokości w pobliżu końca, brzegi są bardzo pofalowane powyżej środka i skierowane nieco do przodu po obu stronach rurki tworzonej przez dolną część warżki. Warżka jest bardzo duża, a jej dolna część jest zrolowana do góry, tworząc wokół prętosłupa bocznie spłaszczoną rurkę. Zaokrąglona wierzchołkowa działka jest rozpostarta, powyżej środka ma pofalowane brzegi i jest głęboko rozdzielona na dwa płatki głębokim wcięciem w środku wierzchołkowego obrzeżenia. Po rozpostarciu warżka ma 8-11 cm długości i 7 cm szerokości powyżej środka. Prętosłup ma 3,0-3,5 cm długości, jest wysmukły i ma kształt maczugowaty.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |